[vc_row][vc_column][vc_column_text]

احسان افروز

احسان افروز با سابقه بیش از 10 سال در صنعت تولید و فروش انواع چیلر

چیلر

احسان افروز همواره سعی در پیشرو بودن در کیفیت محصولات تولیدی داشته و خواهد داشت.

گروه احسان افروز سعی در کاهش هزینه های سربار تولید و به تبع آن کاهش هزینه های مرتبط با تولید محصولات داشته است.

چیلر

یکی از نیازهای هر ساختمانی تامین سرمایش آن در فصل تابستان است ، این مهم در ساختمانهای بزرگ با استفاده از چیلر انجام می پذیرد.

انواع چیلر

چیلرها معمولاً در دو نوع جذبی و تراکمی ساخته می شوند بدلیل مصرف برق زیاد توسط چیلرهای تراکمی (کمپرسوری) امروزه چیلرهای جذبی از استقبال خوبی در میان مهندسین مشاور و صاحبان ساختمانهای مسکونی و اداری برخوردار شده اند ،

چیلر

این نوع چیلرها بجای انرژی برق از انرژی حرارتی برای تولید سرما استفاده مینمایند و دارای قطعات متحرک کمتری نسبت به انواع کمپرسوری هستند و با توجه به ماهیت چرخشی کار پمپهای مورد استفاده در آنها میزان خرابی و هزینه های مربوط به تعمیرات آنها کمتر از انواع تراکمی می باشد ، همچنین صدای آنها بسیار کمتر از انواع تراکمی بوده و تقریباً بدون لرزش هستند ، با در نظر گرفتن هزینه های جنبی از جمله هزینه مربوط به خرید امتیاز برق و دیماند مربوطه و همچنین هزینه های جاری چیلر تراکمی ، چیلرهای جذبی از نظر اقتصادی نیز دارای مزیت قابل توجهی هستند[/vc_column_text][vc_tta_tabs][vc_tta_section title=”قطعات و نحوه کارکرد چیلر” tab_id=”1488947484198-42dbe300-fdc2″][vc_column_text]

تولید و فروش انواع چیلر

گروه تولیدی صنعتی احسان افروز یکی اتز قدیمی ترین تولید کننده های چیلر در کشور میباشد . نمایندگی های فروش چیلر های احسان افروز در سراسر کشور پراکندگی مناسبی دارند . برای خرید هر یک از محصولات میتوانید بصورت مستقیم با شماره های تماس کارخانه تماس بگیرید.

تجهیزات اضافی که معمولاً در روی چیلر نصب می‌شود شرح زیر می‌باشد:

روی لوله مایع از کندانسور بترتیب سرویس ولو (شیر سرویس)، چارچینگ ولو (شیر تغذیه گاز به سیستم)، فیلتر درایر (فیلتر- خ

نحوه مونتاژ و تجهیزات چیلر

در روی اواپراتور آنتی فریز و ترموستات نصب می‌شود: و روی کمپرسور در قسمت ورودی یا مکش و خروجی کاز یا دیسچارج دو عدد گیچ (gage) فشار سنج نصب می‌شود. همچنین دو عدد گیج فشار سنج بر روی پمپ روغن که یکی در قسمت فشار ضعیف و دیگری در قسمت فشار بالای پمپ وصل می‌شود. کار این گیج‌ها نشان دادن مقدار فشار می‌باشد.

یک کنترل فشار بالا و پایین بنام‌های  High & Low- Pressure به قسمتهای فشار بالا یعنی رانش و پایین یا مکش نصب گردیده است. و چنانچه فشار از حد تنظیم شده زیادتر یا کمتر گردد برق چیلر قطع می‌شود.

یک کنترل فشار روغن بنام اویل پرشر Oil- Pressure که اختلاف فشار بالا و پایین روغن را در حد تنظیم شده نگه می‌دارد و چنانچه از این حد اضافه گردد چیلر خاموش می‌شود.

 و دیگری هیتر روغن می‌باشد که قبل از روشن کردن چیلر روغن را گرم و آماده کار می‌کند و در زمان روشن بودن چیلر هیتر از مدار خارج می شود.

البته خود کمپرسور دارای وسایل ایمنی مثل OVER- LOAD فیلتر و Check Valveو شیرهای ورودی و خروجی می‌باشد.

روی کندانسور شیر اطمینان می‌باشد که بالای فشار نرمال گاز را تخلیه می‌کند.

کنترل‌های بعدی مربوط به برق سیستم می‌باشد که شامل بی‌متال- کنتاکتور- رله- تایمر- فیوز- کلیدهای استپ استارت- سیگنال‌های اخطار .

سرویس ولو

سرویس ولو یا شیر سرویس بعد از کندانسور و در ابتداری لوله مایع قرار دارد و زمانیکه احتیاج به بستن مدار مایع برای منظورهای مختلف مثل تعمیر و سرویس کردن فیلتر درایر یا شیر شک کن)، سلونوئید ولو- سایت گلاس، شیر انبساط نصب می‌شود.

مغناطیسی و یا جمع کردن مایع مبرد در کندانسور و یا علتهای دیگری باشد. می‌توان با بستن این شیر حرکت مایع مبرد را متوقف کرد و قطعه مورد نظر را تعمیر و یا تعویض کرد.

چارجینگ ولو

 این شیر جهت تغذیه و شارژ مبرد به داخل سیستم چیلر استفاده می‌شود و بدنه آن از جنس برنج چکش کاری شده است. دسته سوپاپ آن بصورت چهار گوش و آچار خور تهیه گردیده است.

فیلتر درایر FILTER- DRYER

فیلتر درایر از دو قسمت فیلتر و درایر به معنی خشک کن تشکیل شده است. در زمان ساخت چیلر و یا راه‌اندازی ابتدایی و یا بعداً ممکن است مقداری پلیسه و یا براده و یا کثافت در داخل سیستم وجود داشته باشد که این ضایعات بوسیله فیلتر متوقف می‌شود و اجازه پیدا نمی‌کنند که در داخل سیستم گردش کنند و احیاناً به کمپرسور و یا قطعات دیگر چیلر خسارت وارد کنند.

درایر یا خشک کننده قسمت دیگر فیلتر درایر می‌باشد که ماده جذب رطوبتی می‌باشد که در مسیر گاز مبرد قرار داده می‌شود تا رطوبت موجود در مبرد را جذب کند و بیشتر در چیلرهای که با ماده مبرد فریون 22 کار می‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عدم رطوبت در دستگاه چیلر حائز اهمیت می‌باشد. زیرا چنانچه رطوبت در سیستم وجود داشته باشد. در فشارهای پایین تقطیر گشته و بصورت مایع در می‌آید و همراه با گاز وارد کمپرسور می‌شود و این امر باعث شکستن سوپاپ‌ها و از بین رفتن سیلندر و پیستون و از آب بندی انداختن کمپرسور می‌شود. علاوه بر این باعث زنگ زدگی قطعات و همچنین باعث یخ زدگی در شیر انبساط و مسدود شدن مسیر جریان گاز می‌شود.

سلونوئید ولو

در مدار چیلر سلونوئید ولو یا شیر مغناطیسی سر راه مایع مبرد قبل از اواپراتور کار می‌گذارند. این شیر توسط برق مسیر مایع مبرد را باز و بسته می‌کند. زمانیکه برق چیلر قطع شود شیر بسته می‌شود و جریان مایع مبرد متوقف می‌گردد. همچنین در موقع خاموش کردن چیلر در وهله اول برق سلونوئید ولو قطع می‌شود و عمل پمپ دان کردن خود به خود انجام می‌شود.

سایت گلاس چیلر

جهت تشخیص مقدار ماده مبرد دستگاه از یک شیشه رؤیت که در مسیر مبرد نصب می‌شود استفاده می‌کنند. چنانچه مقدار ماده مبرد کم باشد در مایع حبابهایی دیده می‌شود که با اضافه کردن گاز به سیستم این حبابها از بین می‌رود. بعضی از سایت گلاس‌ها مجهز به رطوبت سنج می‌باشد که رطوبت درون سیستم را با تغییر رنگ دادن نشان می‌دهد. جنس سایت گلاس‌ها اغلب از برنج می‌باشد .

کنترل‌های کمپرسور چیلر

تجهیزات دیگری در مدارهای چیلر جهت کنترل فشار رانش و مکش و روغن در نظر می‌گیرند که مهمترین آنها بشرح زیر می‌باشد.

کنترل فشار روغن:

این کنترل جهت ایمنی موتور از لحاظ روغنکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و چنانچه فشار روغن در حد خطرناکی پایین بیاید. بطور اتوماتیک مدار برق کمپرسور قطع می‌شود. بعضی از کنترل‌های روغن قابل تنظیم و بعضی دیگر فقط برای فشار معینی طراحی گردیده‌اند.

کنترل فشار رانش و مکش کمپرسور HIGH & LOW PRESSURE

این کنترل جهت قطع کردن برق موتور کمپرسور در فشارهای بالاتر از حد نرمال و فشارهای پایین‌تر از حد نرمال بکار می‌رود. تابلو برق چیلر چنان طراحی می‌شود که فاز بوبین کنتاکتور از مسیر این کنترل می‌گذرد و با وصل و یا قطع بودن کنترل نامبرده برق بوبین کنتاکتور ور در نتیجه برق چیلر وصل و یا قطع می‌شود.

ترموستات چیلر

جهت کنترل درجه حرارت آب ورودی اواپراتور از کنترل کننده بنام ترموستات استفاده می‌کند. مدار برق چیلر از ترموستات می‌گذرد و زمانی که درجه حرارت آب به حد تنظیم شده برسد ترموستات از طریق کنتاکتور فرمان می‌دهد و برق چیلر قطع می‌شود و کمپرسور خاموش می‌شود.

ترموستات در انواع یک مرحله‌ای، دو مرحله‌ای و چند مرحله‌ای وجود دارد که در هر مرحله، کمپرسوری از مدار خارج می‌شود و ظرفیت دستگاه کاهش پیدا می‌کند. اختلاف دمای عملاً این نوع ترموستات‌ها حدود 2 درجه سانتیگراد می‌باشد، مثلاً در ترموستات‌های چهار مرحله‌ای ابتدا در دمای 18 سانتیگراد یک کمپرسور از مدار خارج می‌شوند و در دمای 16 سانتیگراد کمپرسور بعدی و به همین ترتیب تمام کمپرسورها یکی بعد از دیگری از مدار خارج می‌شوند و در زمان روشن شدن، بر عکس عمل می‌کند. لزوم ترموستات‌های چند مرحله‌ای (تغییر ظرفیتی) باین علت است که زمانی درجه حرارت محیط یا ساختمانی به درجه حرارت مطلوب رسید دیگر احتیاج به کار کردن تمام کمپرسورهای چیلر وجود ندارد و فقط باید چیلر جوابگوی اتلافات حرارتی باشد. در این موقع با جذب یک کمپرسور ظرفیت دستگاه را کاهش می‌دهند و با تولید برودت بیشتر کمپرسور بعدی از مدار خارج می‌شود. بدین ترتیب تمام کمپرسورها از مدار خارج می‌شوند، البته طریقه دیگر جهت تغییر ظرفیت وجود دارد و آن بدین صورت می‌باشد که یک شیر سلونوئید والو قسمت رانش را به قسمت مکش کمپرسور ارتباط می‌دهد که

در زمان لازم می‌توان بوسیله ترموستات چندین سیلندر را از مدار حذف کرد و ظرفیت دستگاه را کاهش داد.

کنترل ضد یخ یا آنتی فریر ANTI- FREEZE

وسیله‌ای است که جهت جلوگیری از یخ زدن آب اواپراتور در دمای پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساختمان آنتی فریز عیناً ترموستات می‌باشد و فقط اختلاف در درجه بندی آن می‌باشد. معمولاً درجه بندی آنتی فریز بینC 25 تا 5- سانتیگراد می‌باشد .

لازم به تذکراست عواملی که باعث پایین آمدن دمای آب اواپراتور می‌باشد عبارتند از کار نکردن پمپ گردشی ((circulator آب چیلر، خراب شدن ترموستات، بسته بودن شیرهای ورودی آب اواپراتور و یا گرفتگی لوله‌های آب می‌باشد.

شیر اطمینان RELIEF- VALVE

این شیر که در روی پوسته کندانسور نصب می‌شود جهت آزاد کردن فشار در حد خطرناک بکار می‌رود. بدنه این شیرها از برنج یا برنز ساخته می‌شوند و جهت فشار مشخصی طراحی گردیده است. در چیلرها اغلب از شیرهای اطمینان 300 پاند بر اینچ مربع(psi ) استفاده می‌گردد. باید توجه داشت که فشار بالای چیلر از فشار آزاد کردن شیر اطمینان پایین‌تر باشد.

هیتر محفظه کارتر روغن (CRANKCASEHEATER)

چنانچه روغن در دمای پایین قرار گیرد، سفت شده و ویسکوزیته آن بالا می‌رود و نمی‌تواند براحتی تمام قسمتهای کمپرسور را خنک و روغنکاری کند. جهت جلوگیری از این امر یک المنت حرارتی برقی بشکل میله درون بدنه کارتر جاسازی می‌کنند که وقتی برق اصلی چیلر

فیوز برق چیلر

تابلو برق- این قسمت در حقیقت گیرنده فرمان از کنترل‌های چیلر و محافظت کردن از آمپرهای خطرناک و بوجود آوردن شرایط مناسب جهت کارکردن چیلر می‌باشد.

قسمت‌های مختلفی که ممکن است در تابلو برق چیلر مرود استفاده قرار گیرد.

فیوز- کنتاکتور- بی‌متال- تایمر (تایمر رله)- سویچ استپ استارت- رله- ترمینال- کلید مینیاتوری.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”چیلر جذبی” tab_id=”1488946643228-da71bb73-f686″][vc_column_text]

چیلر جذبی

در چیلرهای جذبی مایع مبرد آب است برای آب گرمای نهان تبخیر در 100 درجه سانتیگراد برابر 525 کیلوکالری بر کیلوگرم است . دمای جوش آب را می توان پایین آورد اگر فشار در سطح  آب را پایین بیاوریم ، مثلا اگر فشار مطلق آب 0.5 اتمسفر صنعتی باشد ، دمای جوش 81 درجه سانتیگراد و در 0.01 اتمسفر، آب در 4.5 درجه سانتیگراد می جوشد . به عکس هر چه فشار بیشتر شود ، درجه حرارت جوش نیز زیادتر می شود، مثلا اگر فشار به 3.5 اتمسفر برسد، آب در 147 درجه سانتیگراد می جوشد . در چیلرهای جذبی مایع دیگری نیز به عنوان ابزوربر ( جذب کننده ) برای جذب بخارهای آب وجود دارد که بیشتر از محلول لیتیم برماید  برای این منظور استفاده می شود. زیرا این محلول دارای قدرت جذب بخار آب زیاد است و سمی و قابل انفجار نیست و همچنین ایجاد ترکیبات مضر نمی کند .

انواع طبقه بندی چیلر های جذبی

چیلر های جذبی به سه شکل طبقه بندی می شوند

 

1.  طبقه بندی از نظر منبع حرارتی مورد استفاده در ژنراتور

الف. چیلر های جذبی آب گرم

ب. چیلر های جذبی آب داغ

ج. چیلر های جذبی بخار

د. چیلر های جذبی شعله مستقیم

در حال حاضر تمامی این نوع چیلر ها موجود می باشد ولی چیلرهای شعله مستقیم فراگیر تر می باشند.

2.  طبقه بندی از نظر ماده مبرد و جاذب

الف. چیلر های جذبی لیتیم بروماید

ب. چیلر های جذبی آمونیاک

ج. چیلر های جذبی سیلیکاژلی

چیلر های لیتیم برومایدی در حال حاضر استفاده می شوند و چیلرهای دیگر کاربرد وسیعی ندارند.

3.  طبقه بندی از نظر چرخه تغلیظ جاذب

الف. چیلر های جذبی  تک اثره لیتیم بروماید

ب. چیلر های جذبی دو اثره لیتیم بروماید

ج. چیلر های جذبی سه اثره لیتیم بروماید

د. چیلر های جذبی یک مرحله ای  آمونیاکی

ه. چیلر های جذبی چند مرحله ای آمونیاکی

چیلر های دو اثره لیتیم بروماید بیشترین استفاده را در حال حاضر دارند

سیکل چیلر جذبی  یک مرحله ای            

چیلر

Single Effect Cycle

در ژنراتور 1 محلول رقیق شده گرم می شود ، این فرآیند سبب غلیظ شدن مایع (محلول مبرد) می گردد. در کندانسور 2 بخار مبردی که از ژنراتور وارد شده حرارت خود را به آب برج خنک کن منتقل کرده و تبدیل به مایع می شود.

مایع سرد مذکور در ادامه مسیر، روی لوله های مسی ای که درون اواپراتور 3 قرار دارند، می ریزد و باعث خنک شدن آب موجود در لوله های مسی اواپراتور شده و همچنین محلول مبرد به بخار تبدیل می شود.    در محفظه جاذب 4 بخار مبرد توسط محلول جاذب جذب شده و محلول دوباره رقیق می گردد.

عملکرد سیکل چیلر جذبی یک مرحله ای آب گرم:

در دستگاه جذبی تک اثره ، آب به عنوان مبرد و لیتیم بروماید به عنوان جاذب عمل می نماید . محلول غلیظ لیتیم بروماید و آب در قسمت ژنراتور با کسب حرارت از آب گرم به جوشش درآمده و بخار آب حاصله پس از عبور از بخش جدا کننده ضمن تماس با لوله های سرد قسمت کندانسور که توسط آب برج خنک کننده خنک می شود، به قطرات آب تبدیل می شود . آب خالص ایجاد شده به قسمت اواپراتور رفته و توسط عملرکرد یک دستگاه پمپ بسته  از نازل های مخصوص بر روی لوله های فین دار اواپراتور که از داخل آنها آب سرد  تهویه مطبوع عبور می کند ، اسپری می شود. تبخیر آب اسپری شده با گرفتن گرما از  آب تهویه مطبوع باعث سرد شدن آب داخل لوله ها می گردد . بخار آب حاصله وارد محفظه جاذب شده و با محلول لیتیم بروماید غلیظ شده که از بخش ژنراتور  به این قسمت آمده است در تماس قرار می گیرد و بخار آب ، جذب این محلول شده و مجددا به قسمت ژنراتور وارد می شود و این سیکل تکرار می گردد.

انواع مختلفی از چیلرهای جذبی عبارت‌اند از:

۱. چیلرهای آب گرم ضد کریستال

2. چیلرهای بخار تک اثره (Single Effect)

3. چیلرهای بخار دو اثره (Double Effect)

4. چیلرهای شعله مستقیم (Direct Fired)

4-1 یکپارچه محلی(با مشعل اتمسفریک )

تکنولوژی تولید چیلر جذبی

تکنولوژی دبل افکت و در نتیجه مصرف سوخت کمتر و برج خنک کننده و پمپهای سیرکولاسیون کوچکتر
توانایی کار با گازوئیل و گاز شهری
استفاده مستقیم از سوخت و حذف سیستمهای جانبی نظیر بویلر , تله بخار و دی اریتور
قابل استفاده برای تامین گرمایش در فصل زمستان
سیستم پرج پر قدرت
عملکرد کم صدا و بدون لرزش
سیستم کنترل مجهز به پی ال سی با قابلیت عملکرد هوشمند
قابلیت نصب تجهیزات جنبی جهت تسهیل در راهبری و نگهداری
شیرآلات , لیتیوم بروماید و پمپهای محلول , مبرد و خلاء ساخت کره جنوبی 
از 100 الی 14000 تن تبرید

چیلر جذبی بخار سینگل افکت
استفاده از بخار با فشار پایین
راندمان مناسب
سیستم پرج پر قدرت
سیستم کنترل مجهز به پی ال سی با قابلیتت عملکرد هوشمند
قابلیت نصب تجهیزات جنبی جهت تسهیل در راهبری و نگهداری 
نصب شیر کنترل روی کندانس
شیرآلات , لیتیوم بروماید و پمپهای محلول , مبرد و خلاء ساختت کره جنوبی
از 100 الی 1300 تن تبرید

چیلر جذبی بخار دبل افکت

تکنولوژی دبل افکت و در نتیجه مصرف سوخت کمتر و برج خنک کننده و پمپهایی سیرکولاسیون کوچکتر
استفاده از بخار 8 اتمسفر جیوه بجای 1 اتمسفر جیوه که باعث کوچک شدن تجهیزاتت جانبی از جمله لوله کشی ها , شیر آلات و
و تله های بخار میگردد
سیستم پرج پر قدرت 
عملکرد کم صدا و بدون لرزش
سیستم کنترل مجهز به پی ال سی با قابلیت عملکردد هوشمند
قابلیت نصب تجهیزات جنبی جهت تسهیل در راهبری وو نگهداری
شیرآلات , لیتیوم بروماید و پمپهای محلول , مبرد و خلاءء ساخت کره جنوبی
از 100 الی 1400 تن تبرید
چیلر جذبی آب گرم غلظت پایین
عدم بروز مشکل کریستالیزاسیون
عدم بروز اشکال در صورت قطع برق
عدم نیاز به شیر سه راهه در مسیر آب برج خنک کننده
استفاده از دیگ آب گرم موجود در ساختمان
عدم نیاز به تجهیزات گرانقیمت و پر هزینه بخار
نگهداری و راهبری بسیار ساده
قابلیت اعتماد بالا
مزایای اقتصادی
سیستم کنترل مجهز به پی ال سی با قابلیت عملکرد هوشمند
شیرآلات , لیتیوم بروماید و پمپهای محلول , مبرد و خلاء ساخت کره جنوبی
از 65 الی 5200 تن تبری[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”چیلر تراکمی” tab_id=”1488947158749-361c3e9b-260b”][vc_column_text]

چیلر تراکمی

کمپرسورهای تبرید،کندانسور، اواپراتور از اجزای مهم چیلرهای تراکمی می باشند.

مکانیزم فشرده سازی گاز مبرد در کمپرسورهای مختلف، متفاوت است. عموما کمپرسورها رفت و برگشتی، اسکرال، اسکرو یا سانتریفوژ می باشند که همه آنها توسط الکتروموتور یا توربین کار می کنند. در سال های اخیر، با رشد تکنولوژی راندمان چیلرهای تراکمی افزایش چشمگیری داشته. اساس کار این چیلرها بر پایه عکس چرخه رانکین است. کمپرسورها می توانند موتور یکپارچه از یک تولید کننده خاص داشته باشند یا موتوربه صورت مجزا روی کمپرسور نصب شود.

نقش کندانسور در چیلر

کندانسور چیلرها می توانند با هوا یا آب خنک شوند. کندانسور یک مبدل حرارتی است که اجازه می دهد گرما از مبرد به هوا یا آب منتقل شود. کندانسورهای هوا خنک از لوله های مسی (برای مایع مبرد) و فین های آلومینیومی (جهت عبور هوا) تشکیل شده اند. کندانسورها از مواد مختلف و با قیمت های متفاتی وجود دارند در میان آن ها کندانسورهای سرمایش تبخیری راندمان بالایی دارند( 4 یا بیشتر).

نقش دستگاه اندازه گیری مایع مبرد در چیلر تراکمی

دستگاه اندازه گیری مایع مبرد (RMD) جریان مایع مبرد را محدود می کنند، افت فشار ایجاد می کنند و باعث شده تا مبرد از مایع گرم به گاز سرد تبدیل شود. RMD بلافاصله قبل ازز اواپراتور قرار دارد تا گاز سرد بتواند گرمای آب درون اواپراتور را جذب کند. روی خروجی اواپراتورر یک سنسوری جهت RMD وجود دارد که دبی مبرد را بر اساس طراحی چیلر تنظیم میی کند. اواپراتور ها می توانند به صورت صفحه ای یا لوله و پوسته ای باشند. اواپراتور نوعیی مبدل است که حرارت را از آب به گاز مبرد منتقل می کند.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_tabs][/vc_column][/vc_row]